INSPIRACJE / Odżywianie / 8 lutego 2021

Właściwości nasion strączkowych

Nasiona roślin strączkowych są szczególnie ważna grupą żywności, ponieważ dostarczają wiele witamin, składników mineralnych i błonnika. Powinny stanowić podstawę naszej diety.

 

Problemem jest to, że rośliny strączkowe goszczą na talerzach tylko niewielkiemu odsetkowi ludności. Nie są zbyt często wybierane podczas zakupów. Najwięcej są spożywane przez osoby wykluczające z diety produkty odzwierzęce.

Ich cechą charakterystyczną jest to, że są niejadalne na surowo. Potrzebują namoczenia w wodzie i obróbki termicznej, inaczej możemy mieć problemy z układem pokarmowym.

 

10 lutego obchodzimy dzień nasion roślin strączkowych, dlatego ten artykuł będzie poświęcony ich właściwościom prozdrowotnym.

 

Soja

Jest to najczęściej wybierany zamiennik mięsa u wegetarian i wegan oraz znajduje się w każdym sklepie, w przystępnej cenie.  W 100 gramach tego produktu znajduje się około 40 gram białka i dodatkowo soja jest bogata w: witaminy z grypy B, magnez, żelazo, fosfor i potas.

  • Stwierdzono w badaniach, że soja obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz hamuje syntezę i magazynowanie tłuszczy co wpływa na ochronę przed chorobami sercowo- naczyniowymi.
  • Znajdujące się w soi substancje poprawiają metabolizm glukozy poprzez zwiększenie wychwytu glukozy w komórkach wątroby. Takie działania zmniejszają ryzyko wystąpienia insulinooporności i cukrzycy typu 2.
  • Zawarte w soi izoflawony należą do grupy flawonoidów, które wpływają na gospodarkę hormonalną. Izoflawony przypominają strukturalnie żeńskie estrogeny. Ich obecność wpływa na zmniejszone ryzyko wystąpienia nowotworów, a w szczególności tych hormonozależnych czyli raka prostaty i piersi.
  • Ze względu na wartość odżywczą wpływa ona też na profilaktykę chorób przewlekłych takich jak: nadciśnienie tętnicze, otyłość, osteoporoza i zaburzenia immunologiczne. Wszystko to za sprawą obecności izoflawonów.

 

Groch

Jest to najpopularniejsza roślina strączkowa w naszym kraju. Jest bardzo dobrym źródłem białka, witamin z grupy B, witaminy A, E, potasu i magnezu.

  • Zaletą tej rośliny jest niski indeks glikemiczny, który jest szczególnie ważny u osób z cukrzycą typu 2.
  • Dzięki dużej zawartości witamin jest dobrym pomocnikiem w walce z nowotworami. Okazuje się, że zmniejsza on ryzyko wystąpienia raka jelita grubego oraz pomaga w leczeniu raka trzustki, piersi, prostaty i płuc.
  • Oprócz witamin zawiera on spore ilości błonnika. Dzięki temu usprawnia pracę jelit, pomaga zapobiegać: uchyłkowatość jelit i zespół jelita drażliwego, obniża poziom cukru we krwi, a także poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego we krwi. Tymi działaniami chroni nas przed otyłością, nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą.

 

Ciecierzyca

Znana jest pod inną nazwą- cieciorka. Staje się coraz bardziej popularna i jest uwielbiana przez wegan i wegetarian. Jest dobrym źródłem białka i błonnika. Zawiera też witaminy z grupy B, wapń, magnez, żelazo i potas.

  • Dzięki obecności błonnika i białka poleca się tą roślinę dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy. Odczuwamy przez dłuższy czas uczucie sytości przez co nie sięgamy po przekąskę.
  • Zawiera spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają pozytywnie na gospodarkę lipidową. Zmniejszają, również ryzyko wystąpienia miażdżycy, otyłości i nadciśnienia tętniczego. Korzystnie wpływają na pracę trzustki, śledziony i żołądka.

 

Soczewica

W sklepie znajdziemy zazwyczaj trzy odmiany tej rośliny. Jest to soczewica żółta, zielona i czerwona. Najczęściej, jednak sięgamy po soczewicę koloru czerwonego. Jest ona bogata w witaminy z grupy B.

  • Charakteryzuje się ona niskim indeksem glikemicznym , dzięki czemu polecana jest osobom z cukrzycą typu 2.
  • Jest źródłem pełnowartościowego białka- około 26 gram w 100 gram produktu. Jest to dobra informacja dla osób odchudzających się, którzy w tym okresie potrzebują większej ilości tego makroskładnika.
  • Dzięki dużej zawartości witamin z grupy B, wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego. Odpowiada za prawidłowe neuroprzekaźnictwo.

 

Bób

Jest to jednaj z najbardziej lubianych roślin strączkowych w Polsce. Niestety jej wadą jest to, że możemy kupić ją zazwyczaj tylko w okresie letnim, a szkoda ,bo jest naprawdę pyszna. Zawiera znaczne ilości żelaza, magnezu i miedzi. Największy problem z bobem mają osoby dotknięte dną moczanową i cukrzycą. Dla pozostałych osób jest on zdrowym wyborem żywieniowym.

  • Zaleca się je osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy ze względu na to, że jest on dość niskokaloryczny. Należy, jednak pamiętać o ilości spożytego bobu.
  • Bób dzięki zawartości L-DOPA wpływa na procesy układu nerwowego. Badanie wskazały, że spożycie bobu wpływa korzystnie na poziom L-DOPA w kontekście osób z chorobą Parkinsona.

 

Fasola biała

Należy do najpopularniejszej odmiany fasoli w Polsce. Jest bogata w białko, potas, mangan, kobalt i żelazo.

  • Charakteryzuje się bardzo mała ilością tłuszczu. Wpływa to na prawidłową pracę układu sercowo- naczyniowego i odpowiedni poziom cholesterolu. Oddziałuje to korzystnie na pracę wątroby.
  • Dzięki obecności inhibitorów proteaz hamuje powstawanie komórek rakowych, co zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów.
  • Nie zawiera ona w swoim składzie sodu, tym skuteczniej więc chroni nas przed nadciśnieniem.
  • Dzięki dużej zawartości błonnika sprzyja odchudzaniu oraz reguluje poziom glukozy we krwi.

 

Fasola szparagowa

Jest ona dobrze znana w naszym kraju i chętnie spożywana, szczególnie w okresie letnim. To najmniej kaloryczna z roślin strączkowych- ma tylko 27 kcal na 100 gram. Jest bogata w białko, witaminę A, E i C.

  • Sprzyja ona odchudzaniu, dzięki temu, że jest niskokaloryczna. Osoby będące na redukcji nie powinny jej sobie odmawiać.
  • Dzięki dużej zawartości witaminy C, spożywanie tej rośliny zmniejsza ryzyko powstawania infekcji i nowotworów. Szczególnie zapobiega rozwojowi raka jelita grubego.
  • Badania wykazały, że regularne spożywanie fasolki szparagowej pomaga w obniżeniu poziomu złego cholesterolu, zwłaszcza trójglicerydów, co zapobiega miażdżycy i zawałom serca.
  • Ta odmiana fasoli ma niski indeks glikemiczny- około 15. Zawarte niej białko pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. To bardzo ważna i przydatna informacja dla osób chorujących na cukrzycę typu 2.
  • Duża zawartość błonnika pomaga w poprawie trawienia i zmniejsza ryzyko zaparć.

 

Nasiona roślin strączkowych to bardzo ważny element każdej diety. Ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów powinna trafiać częściej do koszyka podczas zakupów. Mają wiele właściwości prozdrowotnych, dzięki którym przez długi czas będziemy mogli cieszyć się zdrowiem. Warto wzbogacać dietę właśnie w te rośliny.

 

Źródła:

  • Motywator-dietetyczny.pl- Najzdrowsze rośliny strączkowe w diecie, przepisy, wartości odżywcze, odchudzanie
  • Dietetycy.org.pl- Czy soja jest zdrowa?
  • Dietetycy.org.pl- Groch- właściwości
  • Dietetycy.org.pl- Soczewica czerwona
  • Dietetycy.org.pl- nasiona roślin strączkowych

 

Treść niniejszych artykułów ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem i nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii. Wszelkie decyzje w ww. kwestiach należą do lekarza prowadzącego leczenie. Portal ani osoby współpracujące nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zawartych w portalu.

Zadzwoń i umów się na wizytę!

ul. Żeligowskiego 46/15
Łódź

666 816 007 | kontakt@poradniaprzystanekzdrowie.pl