INSPIRACJE / Odżywianie / 4 listopada 2021

Warzywa i owoce listopada

Listopad kojarzy się z nadchodzącą zimą lub trwającą jesienią. W tym okresie szczególnie ważne jest wspieranie odporności naszego organizmu. W tym czasie warto wzbogacać dietę o produkty, które nam, w tym pomogą, a najlepsze są warzywa i owoce!

 

W tym miesiącu szczególną uwagę warto zwrócić na takie produkty, jak: marchew, burak, natka pietruszki, seler korzeniowy, rabarbar i żurawina.

 

Marchew

Jest to warzywo korzeniowe, które kojarzy się z dużą ilością beta karotenu, ze względu na intensywnie pomarańczowy kolor. Jest to antyoksydant, który zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i infekcji, wspiera pracę układu odpornościowego i zwalcza wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się organizmu.

Oprócz beta karotenu, znajdziemy w marchewce witaminę C, która ma właściwości podobne do wyżej wymienionego antyoksydantu oraz witaminę A, która wpływa pozytywnie na proces widzenia.

Witamina C oprócz wspierania pracy układu immunologicznego, wpływa pozytywnie na pracę serca i układu sercowo-naczyniowego. Zwiększa drożność naczyń krwionośnych i reguluje dopływ krwi do narządów i skóry.

Marchew surowa ma niski indeks glikemiczny, dlatego może gościć w jadłospisie wszystkich osób, ale marchew gotowana ten indeks ma już wysoki, przez co muszą ją ograniczać osoby chore na cukrzycę.

 

Burak

Wskazane jest spożywanie buraków, nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok. Mają one wiele właściwości, które odpowiednio wpłyną na nasz organizm.

Są one dobrym źródłem witaminy C, dzięki czemu ich spożywanie wpłynie na zmniejszone ryzyko wystąpienia nowotworów, zwiększy ochronę układu immunologicznego i zredukuje wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania stresu oksydacyjnego. Oprócz witaminy C zawierają też inne antyoksydanty takie, jak: kwasy fenolowe czy antocyjany.

Warzywo to zawiera bardzo duże ilości potasu, który wpływa na regulację gospodarki kwasowo-zasadowej, wpływa na zapamiętywanie i koncentrację, a także wspiera pracę układu nerwowego.

Regularne jedzenie buraków wpłynie korzystnie na pracę wątroby, nerek i jelit. Okazuje się, że buraki mogą łagodzić objawy menopauzy.

Kilka lat temu wykazano, że zawartość witaminy C czy innych antyoksydantów nieróżni się znacząco między uprawą ekologiczną i konwencjonalną. Dlatego można spożywać buraki ekologiczne, czy z innych źródeł.

 

Natka pietruszki

To niepozorne, zielone warzywo, które dość często uznawane jest za przyprawę lub dodatek, który ładnie wygląda przy podaniu potrawy jest niezwykle ważnym składnikiem diety każdej osoby.

Natka pietruszki obfituje w witaminę C i K, która wpływa na proces krzepnięcia krwi – zapobiega krwotokom.

Jak większość warzyw zawiera duże ilości błonnika, co sprawia, że nasze jelita działają lepiej i nie dokuczają nam zaparcia. Zawiera spore ilości żelaza, dlatego chroni przed powstawaniem anemii i oprócz tego znajdziemy w niej witaminę A, mniejsze ilości beta karotenu oraz kwas foliowy.

Świetnie sprawdzi się jako składnik koktajli, sałatek, zup. Można ją wykorzystać do każdego dania.

 

Seler

Warzywo dobrze znane i przez wielu uwielbiane. Jednak duża liczba osób nie wie, jakie właściwości prozdrowotne ma to warzywo.

Jest bardzo dobrym źródłem witaminy C, K i z grupy B. Znajdują się w nim spore ilości wapnia, który wpływa na mineralizację kości i zębów. Wpływa pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego, obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zachorowania m.in. na nadciśnienie czy miażdżycę.

Regularne spożywanie selera wpływa też na odpowiednie przewodzenie impulsów nerwowych.

 

Rabarbar

Inna nazwa tej rośliny to rzewień. Często wykorzystywany jest do przyrządzania deserów, ale tak naprawdę rabarbar jest warzywem.

Odznacza się dużą zawartością witaminy C, beta karotenu, błonnika i potasu. Oprócz tego znajdziemy w nim kwas foliowy, który jest szczególnie ważny dla kobiet chcących zajść w ciążę i tych, które już w niej są.

Znajdziemy w nim też polifenole, które zwalniają procesy starzenia się organizmu, zapobiegają zmianom alergicznym i wpływają na zwiększenie produkcji estrogenów.

W tym warzywie znajdują się kwas szczawiowy, który w nadmiernych ilościach może powodować powstawanie kamieni nerkowych, ze względu na zmniejszone wchłanianie wapnia – powstaje blokada. Dlatego należy uważać na to, ile go spożywamy.

 

Żurawina

W okresie jesiennym pojawia się częściej na półkach sklepowych, niż w innych porach roku, dlatego uważana jest za owoc listopada.

Jest ona cennym źródłem witaminy C, A i E, która wpływa na zwalczanie wolnych rodników i hamuje proces starzenia się organizmu, dodatkowo znajdują się w niej polifenole.

Obecnie coraz częściej jest ona wykorzystywana do leczenia schorzeń układu pokarmowego – wchodów żołądka i dwunastnicy oraz do chorób nowotworowych, ze względu na dużą zawartość witaminy C i E.

Wykazano, że picie soku z żurawiny może wpływać pozytywnie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób dróg moczowych. Żurawina wykazuje, również właściwości przeciwmiażdżycowe. Warto włączać ją do swojej przez cały rok.

 

 

 

 

Źródła:

Dietetycy.org.pl – Marchew. Dlaczego powinna częściej gościć na twoim talerzu

Renata Kazimierczak, Ewelina Hallmann, Veslava TREŠČINSKA, Ewa Rembiałowska – Ocena wartości odżywczych dwóch odmian buraków ćwikłowych (Beta Vulgaris) z uprawy ekologicznej i konwencjonalnej, Warszawa, 2011

Dietetycy.org.pl – Warzywa korzeniowe – zdrowie prosto z ziemi

Marta Doroszko, Katarzyna Janda, Karolina Jakubczyk – Właściwości prozdrowotne wybranych owoców krajowych, Szczecin, 2018

Treść niniejszych artykułów ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem i nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii. Wszelkie decyzje w ww. kwestiach należą do lekarza prowadzącego leczenie. Portal ani osoby współpracujące nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zawartych w portalu.

Zadzwoń i umów się na wizytę!

ul. Żeligowskiego 46/15
Łódź

666 816 007 | kontakt@poradniaprzystanekzdrowie.pl