Początek nowego roku dla wielu z nas jest pretekstem do zrobienia listy celów, które chcemy osiągnąć. Zazwyczaj na takiej liście jest, że chcemy schudnąć lub zmienić nawyki żywieniowe. Okazuje się, że ponad połowa osób rezygnuje już z swoich postanowień noworocznych już w pierwszym kwartale.
Dlaczego tak się dzieje? Czemu aż tyle osób rezygnuje z osiągnięcia zamierzonych celów?
- Zbyt odległy cel
Postanawiasz, że schudniesz w tym roku np. 10 kilogramów w 1 miesiąc? Niestety muszę Cię zmartwić, ale jest to cel, którego najprawdopodobniej nie zrealizujesz. Jeżeli chcemy aby nasze efekty były trwałe musimy być cierpliwi. Nie przytyłeś tych 10 kilogramów w 1 miesiąc wiec nie oczekuj, że w takim czasie je zgubisz.
Cierpliwość to podstawa w dążeniu do zamierzonego celu.
- Za dużo na raz
Postanawiasz, że zrzucisz zbędne kilogramy, zaczniesz budować wszystkie zdrowe nawyki żywieniowe na raz i dodatkowo rzucisz palenie? Nie rób wszystkiego na raz. Budowanie trwałych nawyków przychodzi z czasem. Jeśli będziemy chcieli zrobić wszystko w tym samym czasie nasze ciało temu nie podoła przez co szybko się zniechęcimy i zrezygnujemy.
Wprowadzaj nawyki po kolei aby nauczyć się dokładnie każdego.
- Brak dokumentacji
Chcesz schudnąć ale nie robisz zdjęć sylwetki i nie zapisujesz swoich pomiarów. Nie przeglądasz się w lustrze i nie wiesz czy robisz jakieś postępy czy stoisz w miejscu. Nie masz motywacji do kolejnych działań, zniechęcasz się i poddajesz.
Rób zdjęcia, pomiary i porównuj je. To na pewno zmotywuje Cię do dalszej pracy.
- Czekanie na odpowiednią chwilę.
„Zacznę od poniedziałku”- chyba najczęściej wypowiadane zdanie. Nie czekaj na odpowiednią datę, godzinę tylko zacznij działać teraz. W poniedziałek stwierdzisz, że zaczniesz od kolejnego i tak będziesz szukać wymówek przez cały rok.
Zacznij tutaj i teraz.
- Brak wsparcia
Nie dzielimy się naszym postanowieniem przez co nie mamy wsparcia bliskich osób, ponieważ one po prostu o tym nie wiedzą. Nic nie motywuje lepiej niż miłe słowa od kogoś na kim nam zależy. Otaczaj się ludźmi, którzy będą Cię wspierać w twoich postanowieniach, a nie demotywować.
Dziel się ważnymi nowinami z bliskimi osobami. Na pewno Cię w tym będą wspierać.
Nie czekaj na nowy rok, poniedziałek czy jutro. Zacznij po prostu działać aby osiągnąć to co dla Ciebie jest ważne. Pamiętaj, że nie ma idealnych momentów, po prostu każdy moment jest dobry.
Bądź cierpliwy i zdeterminowany. Ciesz się z małych sukcesów. Pamiętaj, że niezależnie czy działasz czy pozostajesz bierny czas i tak płynie. To od nas zależy jak go wykorzystamy.