INSPIRACJE / Zmiana nawyków / 4 lutego 2021

Jakie warzywa jeść w lutym?

Każdy z nas wie jak ważne jest spożywanie warzyw w codziennej diecie. Dostarczają one nam ważnych składników mineralnych i witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Jakie warzywa warto jeść w lutym?

 

Luty jest to miesiąc zimowy, dlatego warto wybierać warzywa, które polecaliśmy w styczniu, ale oprócz tego warto również poświęcić więcej uwagi: cykorii, marchewce, , pietruszce, selerowi, kapuście włoskiej, brukselce i kalarepie.

 

Cykoria

Warzywo to nie jest bardzo popularne w naszym kraju, przez co większość osób nie zna jego właściwości prozdrowotnych. Dostarcza ono naszemu organizmowi flawonoidów i allicyny, które mają działanie antybakteryjne i antywirusowe, dzięki czemu zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów. Ma ona wpływ na układ immunologiczny- wzmacnia odporność, przez co zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób i infekcji. Obniża, również poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko chorób sercowo- naczyniowych i miażdżycy.

 

Marchew

Cechą charakterystyczną tego warzywa jest kolor pomarańczowy. Świadczy to o obecności beta- karotenu. Jest to prowitamina A, która ma silne działanie przeciwnowotworowe, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia raka. Wpływa na procesy widzenia i skan naszej skóry. Duże spożycie beta karotenu powoduje, że jest ona promienna. Warto włączyć marchew do swojego codziennego jadłospisu.

 

Pietruszka

Jest ona niezastąpiona w kuchni, szczególnie jeżeli chodzi o wywar do zupy. Podczas obróbki termicznej, czy to podczas gotowania, pieczenia traci ona nieco cennych właściwości, ale mimo to zaleca się aby gościła ona często na naszym talerzu. Spożywanie jej poprawia pracę naszych nerek, poprzez zwiększony przesącz kłębuszkowy, który prowadzi do wydalania moczu z organizmu. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych, pęcherza moczowego i nerek. Wpływa pozytywnie na trawienie, dzięki obecności błonnika. Przyspiesza perystaltykę jelit, a tym samym wspomaga odchudzanie.

 

Seler naciowy

Mimo wielu właściwości warzywo to nie jest docenione w kuchni. Pomaga w zgubieniu zbędnych kilogramów, dzięki małej zawartości kalorii. W 100 gramach tego warzywa jest ich tylko 14. eler naciowy ma niski indeks glikemiczny, wynoszący 15, co czyni go idealnym warzywem dla osób z cukrzycą. Odznacza się on dużą zawartością wapnia, co wpływa na gęstość kości. Zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów, dzięki zawartości beta- karotenu, który zwalcza wolne rodniki. Wpływa, też na procesy widzenia. Stanowi źródło folianów- związków, które zapobiegają m.in. powstawanie miażdżycy.

 

Kalarepa

Jest ona świetnym źródłem błonnika pokarmowego i jest ona niskokaloryczna. Dzięki temu wspomaga ona proces odchudzania. Warzywo to stanowi dobre źródło witaminy C, co wpływa na wspieranie odporności organizmu i zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów. Zawarte w kalarepie witaminy z grupy B wpływają korzystnie na przemianę materii i wspomagają pracę układu nerwowego. Składniki mineralne wstępujące w kalarepie to przede wszystkim miedź, wapń, potas, magnez oraz żelazo.

 

Kapusta włoska

Nie jest ona popularna i nie często zwracamy na nią uwagę podczas zakupów. Szkoda, ponieważ zawiera dużo witamin i składników mineralnych, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jest niskokaloryczna i zawiera spore ilości błonnika, co wpływa na proces odchudzania. Jest ona bogata w witaminę K, która wpływa na procesy krwiotwórcze.

 

Brukselka

Mimo, że wielu z nas nie przepada za tym warzywem, powinno znaleźć się w naszym jadłospisie ze względu na wiele właściwości prozdrowotnych. Bogata jest ona w przeciwutleniacze i witaminę C, które wspomagają nasz organizm z procesach odpornościowych i zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów. Jak większość warzyw jest ona niskokaloryczna co wpływa pozytywnie na proces redukcji masy ciała. Zawiera spore ilości witaminy K, która potrzebna jest do procesów krwiotwórczych. Dzięki dużej zawartości kwasów omega- 3 wywiera korzystny wpływ na  prawidłowe funkcjonowanie nerwów, układu krążenia, mózgu oraz wzroku.

 

Luty, tak jak styczeń jest miesiącem zimowym. W tym szczególnym okresie powinniśmy dbać o swój układ odpornościowy. Warto w tych miesiącach wybierać warzywa, które pomogą dbać nam o te procesy. Częściej wybierajmy je podczas zakupów. Mają bardzo dużo prozdrowotnych właściwości, dzięki czemu przez dłuższy czas będziemy mogli cieszyć się zdrowie.

 

Źródła:

  • org.pl- Seler naciowy – dlaczego warto po niego sięgać?
  • org.pl- Kalarepa – właściwości i wartości odżywcze
  • Motywator dietetyczny.pl- Sałata i kapusta – różnice nie tylko w smaku!
  • Motywator dietetyczny- Pietruszka – witaminy, minerały, właściwości
  • Motywator dietetyczny- 9 sposobów, w jakie brukselka wpływa na Twoje zdrowie

Treść niniejszych artykułów ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem i nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii. Wszelkie decyzje w ww. kwestiach należą do lekarza prowadzącego leczenie. Portal ani osoby współpracujące nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zawartych w portalu.

Zadzwoń i umów się na wizytę!

ul. Żeligowskiego 46/15
Łódź

666 816 007 | kontakt@poradniaprzystanekzdrowie.pl