Grudzień jest miesiącem zimowym dlatego powinniśmy spożywać warzywa kapustne. Należą do nich: kalafior, kapusta, brukselka. Grudzień jest też miesiącem warzyw korzeniowych i cebulowych do których należą: marchew, burak, cebula, pietruszka. Warto jeść też dynię. A jakie owoce wybierać? Oczywiście grudzień jest miesiącem mandarynek, które kojarzą się nam z świętami Bożego Narodzenia, ale warto też jeść jabłka i gruszki.
Dlaczego kalafior? Jest on bogaty w witaminę B1, C i K oraz należy do warzyw niskokalorycznych. Im częściej będziemy go jeść tym więcej korzyści będzie przynosił naszemu organizmowi. Związki zawarte w kalafiorze pomagają w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i powstawania nowotworów.
Kolejnym warzywem jest kapusta, którą warto włączyć do diety nie tylko w grudniu. Zawiera ona związek, który chroni żołądek przed działaniem kwasu solnego. Dzięki temu pobudza gojenie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Bogata jest w witaminę C i E.
Warto też jeść kapustę kiszoną, która wpływa na proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych oraz dostarcza witaminy z grupy B. Sok z kiszonej kapusty może pomóc w leczeniu cukrzycy. Wykazano, że kapusta może zmniejszać ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, bo hamuje mutacje komórek, które powodują powstawanie nowotworów. Przyspiesza też przekształcenie estrogenu w organizmie kobiety dzięki czemu chroni ją przed rakiem sutka i jajników.
Brukselka to warzywo, które budzi wiele kontrowersji. Są osoby, które je lubią i które jej nienawidzą. Jednak warzywo to jest świetnym wyborem w porze jesienno-zimowym gdyż zawiera dużo witaminy C i zwiększa odporność co jest szczególnie potrzebne w tym okresie. Chroni przed nowotworami przewodu pokarmowego, a szczególnie jelita grubego. Może zapobiegać rakowi piersi, ze względu na wysokie stężenie estrogenu, a znaczna ilość błonnika zawarta w niej pobudza perystaltykę jelit co może mieć korzystny wpływ na odchudzanie.
Marchew jest warzywem bogatym w beta karoten. Składnik ten ma wiele zalet, a największą jest wpływ na poprawę widzenia. Spożywanie marchwi w postaci surowej zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi i skłonności do zaparć. Beta karoten wzmacnia włosy i paznokcie.
Buraki są warzywem niskokalorycznym i lekkostrawnym, wzmacnia apetyt. Mają one działanie prozdrowotne w leczeniu anemii i nerwicy. Działa pozytywnie na wątrobę. Warto pić sok z buraka, który jest źródłem witamin i składników mineralnych. Zawiera magnez, żelazo, potas, fosfor i witaminy z grupy B. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi dlatego jest szczególnie zalecany dla osób z nadciśnieniem. Co ciekawe buraki wpływają na lepszą wydolność podczas ćwiczeń.
Cebula to jedno z popularniejszych warzyw cebulowych, która ma wiele właściwości. Zawiera sporą ilość witaminy C, błonnika i przeciwutleniaczy. Regularne spożywanie cebuli może korzystnie działać u osób chorych na cukrzycę typu 2, gdyż obniża poziom glukozy we krwi. Ma też właściwości przeciwnowotworowe.
Pietruszka to jedno z najpopularniejszych warzyw, które jest bardzo lubiane ale niestety spożywane zbyt rzadko, a ma wiele właściwości ważnych dla naszego organizmu. Warto spożywać zarówno korzeń jak i natkę pietruszki. Korzeń zawiera wiele flawonoidów, które chronią przed starzeniem i powstawaniem stanów zapalnych w organizmie. Natomiast natka pietruszki jest źródłem witaminy C i żelaza. Dodatkowo jest bogatym źródłem beta karotenu oraz witaminy E. Ma zatem właściwości przeciwutleniające i poprawia sprawność wzroku. W liściach zielonej natki znajdziemy też magnez, fosfor, wapń, potas i cynk. Warzywa tego w dużych ilościach powinni jeść diabetycy i osoby chore na insulinooporność, ponieważ reguluje poziom cukru we krwi. Dodatkowo wzmacnia serce.
Czemu warto jeść dynię? Warzywo to niskokaloryczne bo zawiera tylko około 30 kcal w 100 gramach, ale także dostarcza dużo witamin i składników mineralnych. Jest dobrym źródłem witaminy A, C, K, E, B6 i niacyny. Zawiera tez dużo żelaza i manganu.
Dynia jest bogata w beta-karoten, który jest przekształcany w witaminę A. Witamina ta jest szczególnie ważna dla wzmocnienia śluzówki jelit, dzięki której jest bardziej odporna na infekcje.
Warzywa te mogą korzystnie wpływać na zdrowie oczu i skóry- dzięki witaminie C i E, układu krążenia oraz sprzyjają odchudzaniu. Zawarty beta-karoten może dodatkowo chronić skórę przed promieniami UV.
Owocem, który wszystkim kojarzy się z grudniem to mandarynka, którą chętnie jemy przez święta Bożego Narodzenia. Nie jest ona popularna ale jest świetnym źródłem witamin i składników mineralnych. Oprócz cennego błonnika mandarynki zawierają dużą ilość wody, witaminę A, C i E, magnez, żelazo, potas, wapń, fosfor i kwas foliowy. Mandarynki posiadają również właściwości antyoksydacyjne i pomagają osobom mającym problemy z cholesterolem. Duża zawartość błonnika pomaga dodatkowo utrzymać odpowiednią masę ciała.
Kolejnym owocem, któremu powinniśmy poświecić uwagi w tym miesiącu to jabłko. Świetne źródło błonnika- którego najwięcej znajduje się pod skórką, witaminy A i C oraz wapnia, potasu i magnezu. Jabłka są niskokaloryczne ale sycące dzięki zawartości pektyn. Mają bardzo dużo właściwości korzystnych dla organizmu.
Wpływa pozytywnie na układ pokarmowy regulując trawienie, sprzyja odchudzaniu dzięki dużej zawartości błonnika i reguluje poziom cukru we krwi. Owoce te wykazują działanie ochronne związane z obniżaniem ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cholesterolu, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru, zawału i chorób serca.
Ostatnim owocem jest gruszka, która jest dobrym źródłem potasu, witaminy A, C, K, B6 i B9. Zawiera również dużo błonnika i przeciwutleniaczy.
Właściwościami zdrowotnymi gruszki jest to, że pomagają w odchudzaniu dzięki obecności błonnika, który daje uczucie sytości i opóźniania wchłanianie cukru we krwi.
Dzięki przeciwutleniaczom gruszki obniżają poziom cholesterolu, zmniejszają stan zapalny i przez to obniżają ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, a także zapobiegają nowotworom i dbają o nasz wzrok.
Wyżej wymienione warzywa i owoce warto jeść nie tylko w grudniu. Mają wiele właściwości zdrowotnych pomagającym nam utrzymać zdrowie jak najdłużej. Są bogate w składniki mineralne.
Źródła:
dietetycy.org.pl/warzywa-jesienne-skarby-jesieni-dla-twojego-zdrowia/
dietetycy.org.pl/7-warzyw-sezonowych-jesien/
motywatordietetyczny.pl/2019/03/pietruszka-witaminy-mineraly-wlasciwosci-894-normy/
dietetycy.org.pl/mandarynki-wlasciwosci/
dietetycy.org.pl/jablka/
motywatordietetyczny.pl/2020/08/10-zaskakujacych-wlasciwosci-gruszki-jak-wplywa-na-nasze-zdrowie/