Nie możesz przestać myśleć o słodyczach? Nie wiesz co zrobić żeby przestać je jeść? To artykuł dla Ciebie 🙂
Wiele z nas ma problem z podjadaniem między posiłkami. Zazwyczaj jest to coś słodkiego. Głównymi przyczynami podjadania może być złe komponowanie posiłków, a także stres, znudzenie lub znużenie.
Jak to złe komponowanie posiłków? Otóż złe dobranie podstawowych makroskładników może być najczęstszą przyczyną sięgania po jedzenie między zaplanowanymi posiłkami. Ale dlaczego?
Złe dobranie najważniejszego makroskładnika czyli białka powoduje, że szybciej stajemy się głodni, a także znużeni przez co chętniej i częściej jesteśmy poddani na zjedzenie czegoś „na szybko”, najlepiej czegoś co podniesie nam poziom cukru w jak najszybszym czasie.
Jak temu zapobiec?
- Spożywaj więcej białka.
Komponuj posiłki tak, aby zawierały większą ilość białka. Potrawy takie są bardziej sycące dzięki czemu przez dłuższy czas czujemy się bardziej najedzeni. Oczywiście pamiętaj o tym aby spożywać białko pełnowartościowe (pochodzenia zwierzęcego), a także niepełnowartościowe (pochodzenia roślinnego). Zbyt mała ilość białka w diecie może powodować, że się nie najadasz przez co myślisz o przekąskach.
- Pij wodę.
W ciągu dnia optymalna ilość wody jaka powinna być wypita to 1,5-2 l. Kiedy pijesz jej zbyt mało mózg wysyła informacje, aby nawodnić organizm. Pierwsze co czujemy to uczucie głodu. Zamiast sięgać po coś słodkiego napij się wody i odczekaj około 10 minut. Jeżeli po tym czasie „przestaniesz czuć głód” to znaczy, że organizm domagał się wody. Często przez jakieś zajęcia po prostu o niej zapominamy. Pamiętaj, że jeżeli napijesz się wody, a głód będzie dalej odczuwalny coś zjedz, ale wybieraj zdrowe przekąski.
- Wybieraj zdrowe przekąski.
Jeżeli musisz coś zjeść pamiętaj aby wybierać zdrowe przekąski. Niech będą to owoce albo np. orzechy. Takie przekąski nie dość, że będą lepszym wyborem to często dostarczą nam potrzebnych witamin i innych składników. Pamiętaj aby mieć zawsze w torbie lub plecaku jakiś owoc albo garść orzechów. Najlepiej jeżeli będziesz jeść to razem. Taki wybór zawsze będzie lepszy niż ciastko lub cukierek. Podniosą one na chwilę poziom cukru, ale zaraz znów będziemy czuć potrzebę zjedzenia czegoś.
Podjadanie może być przyczyną wielu sytuacji. Ktoś może zajadać stres, a ktoś będzie podjadać z nudów lub po prostu gdy jest głodny. Zapamiętanie tych kilku zasad może nam pomóc w skończeniu z tym. Często mamy potem wyrzuty sumienia, ale to nie chodzi o to. Wybieraj owoce i orzechy, a także pamiętaj o wodzie. Unikaj cukrów prostych bo podjadanie może prowadzić do nadwagi i otyłości. Często po jakimś czasie można stracić kontrolę.