Wakacje są czasem odpoczynku od codziennych obowiązków i pośpiechu, który towarzyszy nam w czasie pracy. Często podczas wakacji zapominamy o zdrowym żywieniu i odpowiednim nawodnieniu.
O czym należy pamiętać podczas wakacji?
Witamina D
Lato jest okresem, w którym dostęp do witaminy D jest łatwiejszy niż np. zimą. Oprócz spożywania produktów, które są bogate w witaminę ta, należy pamiętać o regularnym przebywaniu na słońcu. Lubisz się opalać? To świetnie! Uważaj tylko, aby nie zrobić sobie krzywdy! Miej przy sobie nakrycie głowy i krem z filtrem!
Woda
W gorące dni nasz organizm produkuję większą ilość potu, dlatego należy pić więcej wody. Jeżeli do tej pory piłeś 1,5 litra to może okazać się, że to nie wystarcza i musisz dalej uzupełniać płyny.
Picie zbyt małej ilości wody może wpływać na nasze samopoczucie. Jednym z pierwszych objawów odwodnienia jest ból głowy.
Warzywa i owoce
Bez względu na to, gdzie jesteśmy na wakacjach należy pamiętać o odpowiedniej ilości warzyw i owoców w ciągu dnia. Dostarczają one witamin i składników mineralnych potrzebnych do funkcjonowania organizmu.
Witamina C, A, K są jednymi z najważniejszych, które w nich znajdziemy. Oprócz tego dodatkowo dostarczają błonnika, który wpływa na pracę jelit i poprawę metabolizmu.
Może okazać się, że z wakacji przyjedziesz zdrowy i szczuplejszy!
Regularność
Pamiętaj o małych, ale częstych posiłkach. 4-5 posiłków w ciągu dnia sprawi, że na pewno nie będziesz chodzić głodny. Pamiętaj tylko, aby były one dobrze zbilansowane.
Odpowiednia ilość białka w posiłku sprawi, że nie będziesz podjadać między posiłkami.
Dodatkowa aktywność
Wybierasz się na wakacje w góry lub kochasz zwiedzać? To idealne rozwiązanie na dodatkową aktywność. Spacery, jazda na rowerze, a nawet pływanie pomogą Ci w spaleniu tkanki tłuszczowej i dodatkowych kalorii. Trening to nie tylko siłownia!
Umiar
Najważniejsze jest, aby zachować umiar. Staraj się unikać nadwyżki kalorycznej, bo to ona prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej. Istnieje błędne przekonanie, że zdrowe nie tuczy. Nie jest to prawdą! Nadwyżka kalorii, nieważne czy pochodząca z produktów typu fast food, czy produktów zdrowych będzie powodować odkładanie się tłuszczu w organizmie.
Nawet jeśli podczas wakacji zdarzy Ci się zjeść troszkę więcej nie zamartwiaj się! Pójdź na spacer, pozwiedzaj miasto i odpoczywaj! Właśnie po to są wakacje. Jeśli będziesz dbać o wszystkie wskazówki wymienione wyżej na pewno wrócisz zdrowy i wypoczęty, a może nawet lżejszy!