Herbata jest to napój wszystkim bardzo dobrze znany. Każdy z nas choć raz w życiu ją pił. Czy to czarną czy zieloną, a może czerwoną.
Herbata jest napojem, który oprócz wielu rodzai ma wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie naszego organizmu. Wyróżniamy herbatę czarną, białą, zieloną, czerwoną i wiele innych. Napój ten jest szczególnie ceniony zimową porą, gdyż świetnie rozgrzewa organizm. Dodatkowo jest świetną alternatywą dla wody, której nie pijemy tak chętnie jak porą letnią.
Co zawiera w sobie herbata?
Polifenole
Jedną z głównych zalet herbaty są właściwości przeciwutleniające. Bogata jest w polifenole, a szczególnie katechiny. Nadają one herbacie cierpkość i gorycz. Najwięcej znajduje się ich w naparze z pąków i młodych liści. Podczas ich fermentacji powstają teaflawiny i tearubiginy.
Teaflawiny nadają herbacie koloru żółto- złocistego, jednak ze względu na nietrwałość tych związków w herbatach złej jakości obserwujemy brunatnienie i brak klarowności.
Tearubiginy to barwniki czerwone, które nadają czarnej herbacie ciemny kolor i charakterystyczny smak.
Dzięki obecności w herbacie polifenoli zaobserwowano zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, a także hamują nadmierny wzrost stężenia glukozy w osoczu po spożyciu sacharozy bądź skrobi.
Wspomagają one odchudzanie i zapobiegają powstawaniu chorób nowotworowych. Zapobiegają powstawania raka wątroby, żołądka, płuc, prostaty, trzustki i przełyku.
Badania wykazują, że picie herbaty bogatej w polifenole w ilości trzech filiżanek w ciągu doby zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi we wczesnym stadium. Wykazano również pozytywny wpływ picia herbaty na funkcjonowanie układu odpornościowego.
Garbniki i flawonoidy
Dzięki obecności tych związków herbata posiada właściwości antyseptyczne. Jest ona od wielu lat stosowana jako środek na obrzęki, oparzenia czy rany. Okład z herbaty łagodzi stany zapalne i swędzenie towarzyszące po ugryzieniu przez owady.
Alkaloidy purynowe
Dzięki obecności tych związków herbata wykazuje działanie pobudzające układ nerwowy i organizm. Na procesy myślowe i zmniejszenie senności wpływ ma zawarta w herbacie kofeina. Jej metabolity wpływają na zwiększenie wydzielania neuroprzekaźników. Stężenie kofeiny w herbacie jest słabsze niż w kawie.
W herbacie znajdują się innego rodzaju alkaloidy i są to: teofilina i teobromina, które działają moczopędnie i powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w narządach, mięśniach i mózgu.
Teofilina zapobiega powstawanie chorób układu oddechowego, m.in.: duszności, rozedmie płuc czy trudnościom w oddychaniu spowodowanym przez astmę.
Witaminy
Herbaty w swoim składzie zawierają również wiele witamin. Znajduje się w nich witamina C, E i β-karoten. Dzięki ich obecności herbaty wpływają na spowolnienie procesu starzenia się organizmu.
Jakie wyróżniamy rodzaje herbat?
Herbata czarna
Jest to najpopularniejszy rodzaj tego napoju, szeroko dostępny przez co możemy go kupić w każdym sklepie. Powstaje ona na skutek suszenia i oksydacji.
Badania wykazały, że wypijanie co najmniej 3 filiżanek herbaty czarnej dziennie zapobiega powstawaniu chorób sercowo-naczyniowych, a szczególnie choroby wieńcowej.
Regularne picie herbaty czarnej zwiększa stężenie antyoksydantów, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i wspomaga mechanizmy obronne wpływając pozytywnie na pracę układu immunologicznego.
Obniża ona również poziom cholesterolu i oczyszcza organizm z toksyn.
Herbata zielona
Drugi najpopularniejszy rodzaj zaraz po herbacie czarnej. Uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Ma ona wiele właściwości zdrowotnych.
Przypisuje się jej właściwości odchudzające ze względu na zwiększenie termogenezy, spalania tkanki tłuszczowej i hamowaniu wchłaniania tłuszczu i glukozy przez wpływ na działanie enzymów trawiennych.
Działa ona pobudzająco, a także relaksacyjnie.
Hamuje procesy starzenia się organizmu, a szczególnie mózgu.
Wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów poprzez zakłócenie metabolizmu komórek rakowych.
Herbata biała
Zostaje ona przygotowana z liści i młodych pąków. Jest ona najmniej przetworzona, co powoduje, że jest bogatsza w składniki odżywcze niż innej herbaty.
Znajduje się w niej najwięcej antyoksydantów, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników.
Systematyczne picie naparu ma wpływ na zmniejszenie poziomu „złego”, a podwyższenie „dobrego” cholesterolu.
Poprawia pracę układu krwionośnego i pracę serca dzięki poprawie ciśnienia i unormowaniu poziomu cholesterolu we krwi.
Wykazano, że regularne picie tego rodzaju herbaty może zniwelować stres oksydacyjny, który wpływa na powstawanie miażdżycy, choroby Parkinsona i Alzheimera.
Wpływa na proces odchudzania poprzez przyspieszanie metabolizmu, spalania tkanki tłuszczowej i stymulacji perystaltyki jelit. Wspomaga, również pracę wątroby i detoksykacje organizmu.
Mimo wielu prozdrowotnych właściwości muszą na nią uważać dzieci, kobiety w ciąży i karmiące ze względu na kofeinę i kwas szczawiowy, które mają właściwości antyodżwcze.
Herbata Rooibos
Herbata ta nie zawiera kofeiny dlatego jest świetną alternatywą dla kawy lub zwykłej herbaty.
Ekstrakty i składniki aktywne w Rooibos, mogą znaleźć zastosowanie w prewencji i terapii wspomagającej zespołu metabolicznego oraz poszczególnych jego składowych czyli dyslipidemi, cukrzycy, nadciśnienia i otyłości.
Spożycie tego rodzaju herbaty może mieć korzystny wpływ na regulację ciśnienia tętniczego. Stwierdzono, że Rooibos działa analogicznie do leków hipotensyjnych.
Wykazano, również w badaniach, że ogranicza stres oksydacyjny i stan zapalny, który najczęściej powstaje w przebiegu zespołu metabolicznego.
Mimo wielu właściwości prozdrowotnych, które mogą wpływać pozytywnie na przebieg zespołu metabolicznego należy uważać na interakcje z lekami. Hamuje on aktywność enzymu, który odpowiada za metabolizm leków.
Niezależnie od rodzaju herbaty ma ona pozytywny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych układów w naszym organizmie, dlatego warto ją pić. Jednak, że nie zaleca się popijać herbatą posiłków. Powoduje to niedostateczne wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.
W okresie zimowym wielu z nas sięga po gorącą herbatę aby się rozgrzać należy, jednak pamiętać że podstawowym źródłem nawodnienia naszego organizmu powinna być woda i to jej powinniśmy spożywać jak najwięcej.
Źródła:
dietetycy.org.pl/herbata-a-zdrowie-walory-zdrowotne-herbaty/
dietetycy.org.pl/czarna-herbata/
dietetycy.org.pl/zielona-herbata-odchudzanie/
dietetycy.org.pl/biala-herbata/
dietetycy.org.pl/herbata-z-czerwonokrzewu/