INSPIRACJE / Zmiana nawyków / 11 grudnia 2020

Herbata i jej właściwości

Herbata jest to napój wszystkim bardzo dobrze znany. Każdy z nas choć raz w życiu ją pił. Czy to czarną czy zieloną, a może czerwoną.

Herbata jest napojem, który oprócz wielu rodzai ma wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie naszego organizmu. Wyróżniamy herbatę czarną, białą, zieloną, czerwoną i wiele innych. Napój ten jest szczególnie ceniony zimową porą, gdyż świetnie rozgrzewa organizm. Dodatkowo jest świetną alternatywą dla wody, której nie pijemy tak chętnie jak porą letnią.

 

Co zawiera w sobie herbata?

Polifenole

Jedną z głównych zalet herbaty są właściwości przeciwutleniające. Bogata jest w polifenole, a szczególnie katechiny. Nadają one herbacie cierpkość i gorycz. Najwięcej znajduje się ich w naparze z pąków i młodych liści. Podczas ich fermentacji powstają teaflawiny i tearubiginy.

Teaflawiny nadają herbacie koloru żółto- złocistego, jednak ze względu na nietrwałość tych związków w herbatach złej jakości obserwujemy brunatnienie i brak klarowności.

Tearubiginy to barwniki czerwone, które nadają czarnej herbacie ciemny kolor i charakterystyczny smak.

Dzięki obecności w herbacie polifenoli zaobserwowano zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, a także hamują nadmierny wzrost stężenia glukozy w osoczu po spożyciu sacharozy bądź skrobi.

Wspomagają one odchudzanie i zapobiegają powstawaniu chorób nowotworowych. Zapobiegają powstawania raka wątroby, żołądka, płuc, prostaty, trzustki i przełyku.

Badania wykazują, że picie herbaty bogatej w polifenole w ilości trzech filiżanek w ciągu doby zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi we wczesnym stadium. Wykazano również pozytywny wpływ picia herbaty na funkcjonowanie układu odpornościowego.

 

Garbniki i flawonoidy

Dzięki obecności tych związków herbata posiada właściwości antyseptyczne. Jest ona od wielu lat stosowana jako środek na obrzęki, oparzenia czy rany. Okład z herbaty łagodzi stany zapalne i swędzenie towarzyszące po ugryzieniu przez owady.

 

Alkaloidy purynowe

Dzięki obecności tych związków herbata wykazuje działanie pobudzające układ nerwowy i organizm.  Na procesy myślowe i zmniejszenie senności wpływ ma zawarta w herbacie kofeina. Jej metabolity wpływają na zwiększenie wydzielania neuroprzekaźników. Stężenie kofeiny w herbacie jest słabsze niż w kawie.

W herbacie znajdują się innego rodzaju alkaloidy i są to: teofilina i teobromina, które działają moczopędnie i powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w narządach, mięśniach i mózgu.

Teofilina zapobiega powstawanie chorób układu oddechowego, m.in.: duszności, rozedmie płuc czy trudnościom w oddychaniu spowodowanym przez astmę.

 

Witaminy

Herbaty w swoim składzie zawierają również wiele witamin. Znajduje się w nich witamina C, E i β-karoten. Dzięki ich obecności herbaty wpływają na spowolnienie procesu starzenia się organizmu.

 

Jakie wyróżniamy rodzaje herbat?

 

Herbata czarna

Jest to najpopularniejszy rodzaj tego napoju, szeroko dostępny przez co możemy go kupić w każdym sklepie. Powstaje ona na skutek suszenia i oksydacji.

Badania wykazały, że wypijanie co najmniej 3 filiżanek herbaty czarnej dziennie zapobiega powstawaniu chorób sercowo-naczyniowych, a szczególnie choroby wieńcowej.

Regularne picie herbaty czarnej zwiększa stężenie antyoksydantów, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i wspomaga mechanizmy obronne wpływając pozytywnie na pracę układu immunologicznego.

Obniża ona również poziom cholesterolu i oczyszcza organizm z toksyn.

 

Herbata zielona

Drugi najpopularniejszy rodzaj zaraz po herbacie czarnej. Uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Ma ona wiele właściwości zdrowotnych.

Przypisuje się jej właściwości odchudzające ze względu na zwiększenie termogenezy, spalania tkanki tłuszczowej i hamowaniu wchłaniania tłuszczu i glukozy przez wpływ na działanie enzymów trawiennych.

Działa ona pobudzająco, a także relaksacyjnie.

Hamuje procesy starzenia się organizmu, a szczególnie mózgu.

Wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów poprzez zakłócenie metabolizmu komórek rakowych.

 

Herbata biała

Zostaje ona przygotowana z liści i młodych pąków. Jest ona najmniej przetworzona, co powoduje, że jest bogatsza w składniki odżywcze niż innej herbaty.

Znajduje się w niej najwięcej antyoksydantów, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników.

Systematyczne picie naparu ma wpływ na zmniejszenie poziomu „złego”, a podwyższenie „dobrego” cholesterolu.

Poprawia pracę układu krwionośnego i pracę serca dzięki poprawie ciśnienia i unormowaniu poziomu cholesterolu we krwi.

Wykazano, że regularne picie tego rodzaju herbaty może zniwelować stres oksydacyjny, który wpływa na powstawanie miażdżycy, choroby Parkinsona i Alzheimera.

Wpływa na proces odchudzania poprzez przyspieszanie metabolizmu, spalania tkanki tłuszczowej i stymulacji perystaltyki jelit. Wspomaga, również pracę wątroby i detoksykacje organizmu.

 

Mimo wielu prozdrowotnych właściwości muszą na nią uważać dzieci, kobiety w ciąży i karmiące ze względu na kofeinę i kwas szczawiowy, które mają właściwości antyodżwcze.

 

Herbata Rooibos

Herbata ta nie zawiera kofeiny dlatego jest świetną alternatywą dla kawy lub zwykłej herbaty.

Ekstrakty i składniki aktywne w Rooibos, mogą znaleźć zastosowanie w prewencji i terapii wspomagającej zespołu metabolicznego oraz poszczególnych jego składowych czyli dyslipidemi, cukrzycy, nadciśnienia i otyłości.

Spożycie tego rodzaju herbaty może mieć korzystny wpływ na regulację ciśnienia tętniczego. Stwierdzono, że Rooibos działa analogicznie do leków hipotensyjnych.

Wykazano, również w badaniach, że ogranicza stres oksydacyjny i stan zapalny, który najczęściej powstaje w przebiegu zespołu metabolicznego.

 

Mimo wielu właściwości prozdrowotnych, które mogą wpływać pozytywnie na przebieg zespołu metabolicznego należy uważać na interakcje z lekami. Hamuje on aktywność enzymu, który odpowiada za metabolizm leków.

 

 

Niezależnie od rodzaju herbaty ma ona pozytywny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych układów w naszym organizmie, dlatego warto ją pić. Jednak, że nie zaleca się popijać herbatą posiłków. Powoduje to niedostateczne wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

W okresie zimowym wielu z nas sięga po gorącą herbatę aby się rozgrzać należy, jednak pamiętać że podstawowym źródłem nawodnienia naszego organizmu powinna być woda i to jej powinniśmy spożywać jak najwięcej.

 

 

Źródła:

dietetycy.org.pl/herbata-a-zdrowie-walory-zdrowotne-herbaty/

dietetycy.org.pl/czarna-herbata/

dietetycy.org.pl/zielona-herbata-odchudzanie/

dietetycy.org.pl/biala-herbata/

dietetycy.org.pl/herbata-z-czerwonokrzewu/

 

Treść niniejszych artykułów ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem i nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii. Wszelkie decyzje w ww. kwestiach należą do lekarza prowadzącego leczenie. Portal ani osoby współpracujące nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zawartych w portalu.

Zadzwoń i umów się na wizytę!

ul. Żeligowskiego 46/15
Łódź

666 816 007 | kontakt@poradniaprzystanekzdrowie.pl