Rabarbar jest źródłem witamin: C, E oraz A. Jedząc tę roślinę, przyswajamy duże ilości fosforu oraz potasu. Ma on też działanie przeciwzapalne oraz posiada właściwości przeczyszczające. Rabarbar jest też źródłem błonnika, dzięki czemu reguluje procesy trawienia i pomaga on również przy problemach ze wzdęciami. Dodatkowo po upieczeniu rabarbar wytwarza polifenol – rapontygeniny. Składnik ten zapobiega rozwojowi komórek rakowych.
Rabarbar mogą bez obaw spożywać osoby, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Po zjedzeniu około 10 dag rabarbaru przyswajamy tylko 20 kcal!
Dziś polecam przepyszne kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką migdałową 😛
Składniki na kruche ciasto (tortownica o średnicy 25 cm):
- 2 szklanki zmiksowanych płatków owsianych lub mąki owsianej
- 1/2 szklanki cukru pudru (ze zmiksowanego z ksylitolu)
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 180 g zimnego masła
- skórka otarta z 1/2 cytryny
Mąkę wymieszać z cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia. Dodać posiekane, zimne masło oraz skórkę otartą z wyparzonej i wyszorowanej połówki cytryny. Szybko zagnieść ciasto (można wspomóc się robotem kuchennym lub thermomixem). Ciasto przełożyć do lodówki na co najmniej godzinę. Po tym czasie wykleić tortownicę (wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą), tak aby pokryło dno i boki do około połowy wysokości.
Podpiec około 20 minut w 180 C
Składniki na nadzienie:
- 700 g rabarbaru
- 1/3 szklanki ksylitolu
- 1 laska wanilii
Rabarbar umyć, obrać i pokroić na mniejsze kawałki (ok. 1 cm). Laskę wanilii naciąć wzdłuż i nożem wyjąć ziarenka z jej środka. Wymieszać z ksylitolem, wanilią i przesmażyć na patelni lub w garnku z grubym dnem.
Przełożyć na podpieczony spod, i posypać poniższa kruszonką ➡
Składniki na migdałową kruszonkę:
- 1/2 szklanki płatków owsianych
- 1/2 szklanki zmielonych migdałów (ok. 70 g) lub płatków migdałowych
- 1/2 szklanki ksylitolu
- 50-70 g roztopionego masła
Masło roztopić i połączyć z pozostałymi składnikami, formując palcami kruszonkę.
Ciasto w tortownicy wysypać bułką tartą, przełożyć na nie odsączony rabarbar, posypać przygotowaną kruszonką. Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180 C (termoobieg) i piec przez około 40 minut. Gdyby kruszonka za mocno nam się przypiekała, przykryć od góry papierem do pieczenia .
P.s przyznam się… ja jeszcze między warstw rabarbaru, a kruszonki włożyłam ubitą pianę z białek i ksylitolu 😛
Smacznego : )